گريپ فروت

ميوه اي است بزرگ بسيار آبدار با مزاج سرد و تر كه رطوبت آن بسيار زياد است و خاصيت ادرارآوري زيادي دارد. بيشتر بخاطر اثرات دارويي آن توصيه مي شود. مخصوصا افراد گرم مزاجي كه داراي وزن و چربي بالا یا مشكلاتي همچون سنگ كليه، كبد چرب و غلظت خون هستند، اين ميوه براي آنها توصيه می شود زيرا هم باعث پاكسازي مواد زايد از طريق سيستم ادراري شده و هم باعث لاغر شدن آن ها مي شود. اين قبیل افراد معمولا مستعد فشار خون و يا قند خون بالا نیز هستند که این میوه برای این مشکلات نیز خوب است. براي افرادی كه افزايش صفرا و جوش هاي پوستي ناشی از حرارت مزاج مي باشند گريپ فروت ميوه مناسبي است. مسلما افراد داراي مزاج سرد و رطوبتي بهيچ وجه نبايد از اين ميوه مخصوصا در زمستان استفاده كنند، زیرا دچار سردی و رطوبت مزاج شده، ممکن است علائمی چون افت فشار، تورم مفاصل، افت حافظه و پر خوابي پیدا کنند.
 
در مورد مركبات بيان شده چند نكته كلي لازم بذكر است:
 
١- مركبات شيرين مزاج متعادل تري دارند یعنی سردی آن ها کمتر بوده لذا برای درصد بیشتری از انسان ها قابل مصرف و مفید خواهند بود و به همین دلیل نیز هست که اکثر مردم به نوع شیرین مرکبات بیشتر علاقه دارند.
 
٢- بهتر است از مركباتي استفاده شود كه هم پوست رويي ميوه و هم پوست نازك داخل ميوه خيلي ضخيم نباشد و هر چه پوسته ها نازكتر باشند كيفيت ميوه بالاتر بوده و نيز لطيف تر است يعني هضم و جذب آن راحتتر است. بنابراين كساني كه مي خواهندكمتر دچار نفخ و مشكلات هضمي ناشي از مصرف مركبات شوند بهتر است نكات فوق را رعايت كنند. نكته ديگر در خصوص مركبات با کیفیت تر، نداشتن هسته و يا داشتن هسته هاي ريز داخل بافت ميوه است. مركباتي كه هسته ندارندكيفيت بالاتري دارند. اندازه ميوه نيز بهتر است در حد ميانه و رو به درشت باشد.
 
٣- اين ميوه ها براي گرم مزاجان مفيدتر و كم عارضه تر هستند اما سرد مزاجان هم مي توانند از آنها بهره ببرند؛ به شرطي كه از انواع كاملا شيرين، در حد كم، در ميانه روز و نه در شب، به تنهایی و نه همراه با میوه یا سردی دیگر استفاده كنند و حتما مصلحات با طعم شيرين و يا قدري تند و تيز بعد از مصرف آنها ميل كنند از جمله عسل، زنجبيل، خرما، نبات و پودر زيره يا آويشن.

فایل های پیوست

ارسال نظر

نام

پست الکترونیک

پیام شما


نظرات کاربران


مطالب مشابه