تدابير طب سنتي براي فصل پاييز

تدابير طب سنتي براي فصل پاييز  با توجه به اينكه هر فصلي مزاج خاص خود را دارد، حتما بايد سبك زندگي و غذاها نيز متناسب با فصل تغيير كند تا فرد سالم بماند.

مزاج فصل پاييز، سرد و خشك است. در واقع در اين فصل، از حرارت هوا كاسته مي‌شود و رطوبت هم مانند زمستان زياد نيست.

كلا در دو زمان از سال تغيير آب و هوا خيلي زياد است: آخر تابستان و اول به پاييز كه هواي گرم، به هواي سرد تبديل مي‌شود و آخر زمستان و اول بهار كه هواي سرد به هواي گرم تبديل مي‌شود.

برخي از مشكلات و بيماري‌هاي جسمي و روحي (مانند آلرژي‌ها، برخي از مشكلات روحي و رواني، مشكلات گوارشي،  مفصلی، تنفسي و...) نيز در اين زمان ها و به دليل تغيير خصوصيات آب و هوايي و دمايي رخ مي‌دهند. چه كنيم تا در فصل پاييز سالم بمانيم؟

v  توصيه مي‌شود خودتان را در معرض بادهاي پاييزي قرار ندهيد، زيرا همانطور كه باعث ريزش برگ‌هاي درختان مي‌شوند، باعث ريزش سلامتي از انسان نيز مي‌شوند (حدیث معصومین علیهم السلام).

 

v  از آنجا كه هواي پاييز رو به خنكي مي‌رود و افراد از فصل تابستان عادت به پوشيدن لباس‌‌هاي كم دارند، به دنبال قرارگرفتن در معرض بادهاي پاييزي، دچار سرماخوردگي‌ها، سينوزيت‌ها، عفونت‌هاي سيستم تنفسي و... مي‌شوند. در فصل پاييز، میانه روز، هوا گرم و اول و آخر روز، هوا خنك است، بنابراين به طرز لباس پوشيدن خود توجه نماييد و لباس‌هاي گرم همراه خود داشته باشيد.

 

v  با توجه به اينكه فصل پاييز سرد و خشك است، بنابراين بايد از مصرف غذاهايي كه سردي و خشكي زياد دارند (غذاهايي كه خلط سودا را زياد مي‌كنند) پرهيز كرد. اين غذاها عبارتند از: غذاهاي فريز شده، كنسروي، مانده، فست‌فودها، ترشي‌جات، غذاهاي حاوي سركه، عدس، بادمجان، كلم، قارچ، گوجه‌فرنگي، ميوه‌هاي ترش، آب سرد، آب يخ و لبنيات.

 

v  همچنين برعكس فصل تابستان، بايد تا حدی از غذاهايي استفاده نمود كه رو به گرمي هستند و اصطلاحاً خونسازي مي‌كنند تا سردي هوا را جبران نمايند.

 

اين غذاها عبارتند از: گوشت قرمز، غذاهاي حاوي نمك و ادويه كمي بيشتر، آبگوشت، گوشت‌هاي گوسفندي، گوشت شتر، گوشت‌هاي پرندگان مانند بلدرچين، تخم‌مرغ، حبوبات و نان و غذاهايي كه غذائيت زيادي دارند، موادي كه طعم شيرين دارند، مخصوصاً شيره خرما و انگور، فرني‌ها مانند فرني بادام، شيربرنج، مرباها، ميوه‌هاي شيرين يا ميوه‌هاي خشك شده شيرين مانند كشمش، توت خشك، مويز، انجير.

 

v  از قديم هم رسم بود كه در زمان مدارس، از  این قبیل خوردنی ها مانند نخودچي، كشمش و توت خشك كه مزاج‌هاي رو به گرم دارند) در جيب دانش‌‌آموزان مي‌ريختند تا بچه‌ها انرژي بگيرند و يادگيري آنها افزايش يابد (برعكس تنقلات امروزی  مانند پاستيل، چيپس، پفك و... كه يا سرد هستند و يا گرمي زائدي دارند. بنابراين آنچه در مورد افزايش خلط سودا در بدن و احتياط در مورد آن و یا برای افراد با مزاج سرد و خشك و موارد مفيد و مضر برای ایشان در شماره های قبلی گفته شد، براي فصل پاييز قابل اجرا است، چون مزاج فصل پاييز هم سرد و خشك است.

 

v  بايد افراد توجه داشته باشند كه در مكان‌هاي سرد توقف نداشته باشند و زيرانداز و رواندازشان كافي باشد.

 

v  در اين فصل، بروز يبوست (به معني خشكي بدن و كلا خشكي مزاج شامل خشکی پوست و مغز) بيشتر مي‌شود كه از مصادیق شایع آن يبوست گوارشي  است و  در اين صورت بايد ملين‌ها بيشتر مصرف شوند.

 

ملين‌هاي توصيه شده در اين فصل، ملين‌هاي رو به گرم مي‌باشد كه بهترين آنها  انجیر و روغن زيتون است. شخص اگر مبتلا به ديابت نباشد، مي‌تواند انجير را به صورت خشك (روزي 3 تا 5 عدد) استفاده كند. در صورت خشكي بيش از حد مزاج، مي‌توان انجير را شب در گلاب خيس نمود و صبح ناشتا استفاده كرد كه هم غذا و هم ملين است و براي فصل پايز بسيار مناسب مي‌باشد.

 

از روغن زيتون هم مي‌توان به ميزان 1 قاشق غذاخوري يا مرباخوري صبح ناشتا استفاده نمود يا مي‌توان آن را در يك فنجان آب داغ ريخت و همراه با كمي نبات يا عسل شيرين ميل نمود كه اين به ويژه براي كساني كه استعداد يبوست گوارشي را دارند، بسيار مفيد است.

مصرف شكر سرخ يا شكر قهوه‌اي نيز كه در عطاري‌ها موجود مي‌باشد هم بسيار مفيد است، زيرا هم ملين است و هم ايجاد حرارت مي‌كند و خاصيت غذايي هم دارد. مي‌توان 1 قاشق غذاخوري يا مرباخوري از شكر قهوه‌اي يا شكر سرخ را در يك ليوان شير گرم جوشيده شده كه از جوشش افتاده ريخت و براي صبحانه ميل نمود. مي‌توان در اين ليوان شير، يك عدد انجير نيز انداخت.

 

v  روغن مالي روي شكم با روغن زيتون يا روغن بادام شيرين در جهت عقربه‌هاي ساعت نيز مي‌تواند به رفع يبوست و خشكي كمك كند. از روغن بادام شيرين خوراكي نيز مي‌توان در روز با فاصله هر 8 ساعت به ميزان 1 قاشق مرباخوري ميل نمود.

 

v  همچنين توصيه مي‌شود افراد از روغن بادام شيرين در بيني خود بچكانند، زيرا در اين فصل رطوبت مغز مقداري كم مي‌شود و چكاندن روغن در بيني و يا ماساژ روغن بر روي صورت و پيشاني، به تعديل مزاج مغز و سر در فصل پاييز و کاهش مشکلات عصبی همچون افسردگی، بی خوابی، عصبی شدن و ...كمك مي‌كند.

 

v  در اين فصل، استحمام با آب گرم همراه با روغن مالي در حمام با روغن‌هايي مانند روغن بادام شيرين یا بابونه یا کنجد هم به پيشگيري از بروز خشكي‌هاي پوست و لطيف و حالت‌پذير ماندن پوست در پاييز كمك مي‌كند، زيرا در اين فصل بسياري از افراد به خشكي پوست، خارش، اگزما، خونريزي و ترك پوست دچار مي‌شوند.

 

v  استفاده از بوهاي خوش مانند بوي عنبر، گلاب و گل‌هايي مانند نرگس و ايجاد حالت فرح و شادي در اين فصل توصيه مي‌شود تا از بروز مشكلات روحي و رواني در اين فصول پيشگيري شود.

 

فایل های پیوست

ارسال نظر

نام

پست الکترونیک

پیام شما


نظرات کاربران


مطالب مشابه

تدابیر طب سنتی در شب یلدا
بایدها و نبایدهای حجامت از دیدگاه طب سنتی
انواع سردرد
هر آنچه باید در مورد مغز بدانید
آنچه باید در مورد درمان جوش بدانید
این گل خوشبو سردردتان را درمان می کند
راهکارهای طب سنتی در پیشگیری و کنترل صرع
راهکاری برای تقویت سیستم ایمنی بدن
عوامل ابتلا به خون‌دماغ
راهکارهای طب سنتی برای پیشگیری از بلوغ زودرس
کاهش فشارخون بالا در منزل با نسخه های طب سنتی
راهکارهایی برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی
خون آشام هایی که طبابت می کنند
افراد گرم‌مزاج در تابستان چه باید بخورند
مزایا و مضرات استفاده از «هل» در غذا، چای و شیرینی
هر آنچه در مورد زالو درمانی باید بدانید
انگور را به شرط بخورید
مقایسه فاکتورهای بررسی شده در آنالیز ادرار در طب سنتی و طب رایج
توصیه‌های طب سنتی برای مزاج‌های مختلف در شب یلدا
گوشت مرغ ؛ هضم راحت ، خواص زیاد
واکسیناسیون در طب ایرانی
خواص درمانی نارنگی را دست کم نگیرید
تمر هندی ؛ ملين ، دفع كننده اخلاط زايد
زردچوبه؛ آسپيرين طبيعي
خواص و مزایای «بابونه»: التیام‌دهنده‌ای برای دردها
تدابير طب سنتي براي فصل پاييز
بابونه از خاصیت ضد التهابی تا دفع سنگ کلیه
از سركه بيشتر بدانيم
عدس ؛ از خاصیت تا ضرر
تدابير طب سنتي براي فصل تابستان
گیلاس ؛ هضم آسان و لینت بخش
ارتباط غذا با خواب بيداري
زخم معده و اثنی‌عشر، نتیجه روزه‌گرفتن بدون خوردن سحری
مصرف هندوانه و چای در سحر ممنوع/روزه داری خوب با خوردن شربت سکنجبین
تدابیر روزه داری
توت فرنگی
خواص گلاب وگل سرخ در طب سنتی
ممنوعیت مصرف هندوانه با شکم خالی
گوجه سبز
تدابیر طب سنتی برای روابط جنسی
ریواس
كنگر
این «هفت سین» پرخاصیت: با سنجد، طبابت کنید
تدابير فصل بهار از دیدگاه طب سنتی
سردی کردن ،گرمی کردن
بادرنجبویه : کاهنده بیماری های بلغمی و سودایی
نارگيل؛ شادابي و خوش رنگي پوست
شلغم؛ از لاغری تا یبوست
روش پخت سکباج(شوربای سرکه)
از خواص "به" بهره ببرید
زنجبیل
تدابير غذايي در فصل زمستان
تدابير طب سنتي در شب يلدا
هل ؛ کمک کننده به هضم و بادشکن
عناب
فلفل
موز را بیشتر بشناسیم
تدابیر حفظ سلامتی در پیاده روی اربعین از دیدگاه طب سنتی
چغندر ؛ رژیم لاغری ، میل جنسی
نخود؛ خواص و مضرات
تقویت معده و روده با مصرف خرمالوی نارس
نارنگی
خرمالو
گریپ فروت، دارویی عالی برای گرم‌مزاج‌ها
كدو
خوردن قارچ برای چه کسانی ضرر دارد؟
قارچ ؛ بخوریم یا نخوریم؟
انار ؛ معتدل کننده طبع
پنيرك
چرا شیر برخی مادران، بی‌کیفیت و کم است؟
ماهی ؛خواص ، مضرات، تدابیر خوردن و ...
چرا اشتهاي كاذب ايجاد مي‌شود؟