موضعی ها

موضعی ها

بسم الله
با عرض سلام و خوشامد به شما مراجعه کننده عزیز
لطفا توجه داشته باشید این قسمت مربوط به مراجعین ویزیت شده می باشد که در نسخه آن ها به عنوان یک دستور درمانی اشاره شده و جهت اطلاع از جزئیات آن دستور، به سایت ارجاع شده اند. اکیدا خواهشمند است فقط دستور مورد توصیه را اجرا کرده و از اجرای سایر دستورات جدا خودداری نمایید که ممکن است باعث بروز عوارضی برای سلامتی شما شود. همچنین از توصیه این دستورات به دیگران با تکیه بر حدس و گمان شخصی یا تشابه علائم شما با ایشان خودداری نمایید. یک گیاه دارویی یا ماده خوراکی طبی، معمولا به طرق مختلف و در میزان های متفاوت قابل آماده سازی و مصرف است، حتما طبق دستور تجویزی استفاده فرمایید. با وارد کردن نام دستور دارویی در قسمت جستجو، راحت تر می توانید به دستور مربوطه دسترسی پیدا کنید.
 
انشاءالله صحیح و سالم باشید. دکتر میرغضنفری
 
 
 
 
 
 
 
ملاس چغندر:
 هو الشافی. تا 70 شب موقع خواب به اندازه نصف دانه گندم ملاس را با خلال دندان که از حالت تیزی خارج شده باشد یا گوش پاک کن بالای پلک محل رویش مژه ها مثل سورمه به هر چشم بکشید طوری که داخل چشم نرود. ممکن هست احتمال دارد هنگام استفاده چشم ها کمی قرمز شده , تا حدودی سوزش پیدا کرده و اشک ریزش ایجاد شود که به دلیل تاثیر دارو می باشد ؛ اگر خیلی شدید و اذیت کننده نبود, مصرف دارو را ادامه دهید و گرنه دارو  را قطع و با پزشک خود تماس حاصل نمایید.
 
 گل بابونه برای چشم :
هو الشافی.يك قاشق مرباخوري گل بابونه در يك ليوان آب جوش بریزید، 20 دقیقه بماند و سپس صاف شود. سپس چشم را با آن شستشو دهید.
 
گل بنفشه یا پنیرک برای چشم :
هو الشافی.يك قاشق مرباخوري گل پنيرك یا گل بنفشه را در يك ليوان آب سرد  بریزید، 1 ساعت بماند سپس صاف شود. در طول روز چشم را شستشو دهید.
 
نشستن در گل پنیرک :
هو الشافی.گاهی مخصوصادر فصول گرم 4 قاشق غذاخوری گل پنيرك در يك لیتر آب سرد  بریزید، 20 دقيقه بماند سپس صاف شود.
 
 نشستن در سرکه گلاب :
هو الشافی.نصف لیوان سرکه و نصف لیوان گلاب  در يك لیتر آب خنک شده جوشیده  بریزید، سپس شب 30 دقیقه در آن بنشینید و صبح موضع را بشوئید.
 
 نشستن در سرکه رقیق شده :
هو الشافی.نصف لیوان سرکه در نیم تا یک لیتر آب جوشیده ولرم شده بریزید، سپس شب 30 دقیقه در آن بنشینید و صبح موضع را بشوئید.
 
 نشستن در بابونه :
هو الشافی.یک قاشق مرباخوری گل بابونه در يك لیوان آب جوش  بریزید، 20 دقيقه بماند (دم بکشد) و ولرم شود، سپس صاف شود و در آن 30 دقیقه بنشینید و صبح موضع را بشوئید.
 
 نشستن در پوست انار :
هو الشافی.پیه و قسمت های داخلی (قسمت های سفید رنگ بین دانه ها شامل پره های نازک و قسمت های اسفنجی) و پوست سفت بیرونی (پوشاننده) انار جوشانده شود و صاف شود و درون آن بنشینید.
 
 نشستن در بابونه سرکه :
هو الشافی.قاشق مرباخوری گل بابونه در يك لیوان آب جوش بریزید،20 دقيقه بماند (دم بکشد) ولرم شود، سپس صاف شود. نصف  لیوان سرکه در یک لیتر  آب جوشیده شده ی خنک شده بریزید. در ترکیب  این دو محلول  شب 30 دقیقه بنشینید و صبح موضع را بشوئید.
 
دهان شویه با گل پنیرک :
هو الشافی.يك قاشق مرباخوري گل پنيرك در يك ليوان آب سرد  بریزید، 20 دقيقه بماند سپس صاف شود. روزی 3-2 بار با آن دهان شویه کنید.
 
 دهان شویه با سرکه :
هو الشافی.يك قاشق غذاخوري سرکه در 4/1 ليوان آب جوشیده شده ی خنک شده  بریزید. روزی 3-2 بار با آن دهان شویه کنید.
 
 دهان شویه با بابونه :
هو الشافی.یک قاشق مرباخوری گل بابونه در يك لیوان آب جوش  بریزید، 20 دقيقه بماند (دم بکشد) ولرم شود. سپس صاف شود و با آن دهان شویه کنید .
 
 دهان شویه بابونه سرکه :
هو الشافی.یک قاشق مرباخوری گل بابونه در يك لیوان آب گرم  بریزید، 20 دقيقه بماند(دم بکشد) سپس صاف شود. يك قاشق غذاخوري سرکه در 4/1 ليوان آب جوشیده شده ی خنک  بریزید.
 
روغن مالی در حمام:
 
هو الشافی.حمام رفته، پس از شستشوی بدن با آب داغ و شوینده مناسب، به مدت 10 دقیقه روغن مالی کل بدن و صورت با روغن تجویز شده انجام شود. سپس به مدت 2 دقیقه شستشوی ملایم بدن با آب ولرم، سپس خشک کردن کامل سر و خشک کردن ناکامل بدن و پوشیدن لباس روی بدن نسبتا مرطوب. آخر هفته: پس از روغن مالی و بدون شستشوی بعد از آن، بدن کمی خشک شده و لباس پوشیده شود. برای بدن از مواد شوینده مناسب (شامپو، صابون) که با پوست شما سازگاری دارد مثلا از نوع ملایم (شامپو بچه) استفاده شود. در مواردی چون حساسیت به دارو یا التهابات پوستی مثل اگزما مصرف دارو را قطع نموده با پزشک خود مشورت نمایید.
 
 روغن مالي شكم :
هو الشافی.با روغن تجویز شده روزی 2 با روی شکم حول ناف در جهت عقربه های ساعت ماساژ داده شود تا حدود 40 دور که از ناف شروع شده و بتدریج بزرگ شود تا کل شکم را در بر گیرد. در مواردی چون حساسیت به دارو یا التهابات پوستی مثل اگزما مصرف دارو را قطع نموده با پزشک خود مشورت نمایید.
 
 روغن در بینی :
هو الشافی.از روغن تجویز شده هر 12 ساعت یک قطره در بینی چکانده شود. سر خود را خیلی به عقب خم نکنید تا روغن زیادی به داخل حلق یا گلو منتقل نشود. همچنین ماساژ به پیشانی و گونه ها و پشت گوش ها داده شود. در مواردی چون حساسیت به دارو مصرف دارو را قطع نموده با پزشک خود مشورت نمایید.
 
 پماد/روغن مالیدن به بدن:
 هو الشافی.روغن تجویز شده روزی یک تا دو مرتبه به مناطق خشک پوست دست و صورت به مقدار کم ماساژ داده شود. سعی شود تا چند ساعت شسته نشود (مثلا بعد از وضو گرفتن مالیده شود.). در مواردی چون حساسیت به دارو یا التهابات پوستی مثل اگزما مصرف دارو را قطع نموده با پزشک خود مشورت نمایید.
 
 روغن مالی مفاصل :
هو الشافی.روغن تجویز شده روزی دو بار (صبح و شب) به ستون فقرات از گردن تا پایین کمر و نیز مفاصل زانو و مچ ها و سرشانه ها ماساژ دورانی (چرخشی) داده شده و بعد از آن تا چند ساعت شسته نشود. در مواردی چون حساسیت به دارو یا التهابات پوستی مثل اگزما مصرف دارو را قطع نموده با پزشک خود مشورت نمایید.    
 
 روغن مالی پا :
هو الشافی.روغن تجویز شده از نوک و لای انگشتان پا به پشت قوزک ها و سپس پشت ساق و زانو تا لگن روزی 2-3 بار مالیده شود. در مواردی چون حساسیت به دارو یا التهابات پوستی مثل اگزما مصرف دارو را قطع نموده با پزشک خود مشورت نمایید.
 
 روغن مالی پایین شکم :
هو الشافی.روغن تجویز شده را به ناحیه پایین شکم (زیر ناف و اطراف ناحیه تناسلی) روزی 1 یا 2 بار (صبح و شب) ماساژ دهید. در مواردی چون حساسیت به دارو یا التهابات پوستی مثل اگزما مصرف دارو را قطع نموده با پزشک خود مشورت نمایید.
 
روغن مالی معده :
هو الشافی.مقداری از روغن تجویزی را20 تا 30 دقیقه پس از هر وعده غذایی روی ناحیه معده (قسمت بالا و چپ شکم: زیر دنده چپ) ماساژ دهید. از مقادیر کم شروع کرده که اگر احیانا پوست شما به آن حساس بود اذیت نشوید. در مواردی چون حساسیت به دارو یا التهابات پوستی مثل اگزما مصرف دارو را قطع نموده با پزشک خود مشورت نمایید.
 
 روغن مالی صورت :
برای صورت های معمولی و چرب: هر شب مقداری از کرم را به صورت بمالید و بعد از یک ساعت صورت را با دستمال پاک نمایید. سپس با آب ولرم بشویید.در شب اول از مقدار کم کرم با احتیاط استفاده شود تا اگر احیانا به آن حساسیت دارید مشخص شود و بیشتر مصرف نشود.اگر باعث خشکی پوست شد می توانید به عنوان مکمل از کرم های مرطوب کننده استفاده نمایند.

 
برای صورت های خشک: نیم ساعت قبل از خواب بر صورت بمالید و مقداری ماساژ دهید و صبح شسته شود.
 
توجه: در مواردی چون حساسیت به دارو یا التهابات پوستی مثل اگزما مصرف دارو را قطع نموده با پزشک خود مشورت نمایید. در مواضع حساس مثل اطراف چشم استفاده نشود.
 
 آب پنیر (ماء الجبن) موضعی :
هو الشافی.یک لیوان شیر تازه کم چرب به مدت 2 دقیقه بجوشد، سپس یک قاشق غذاخوری سرکه طبیعی انگور یا سیب (در صورت تمایل به شیرین شدن: به اضافه نصف استکان سکنجبین) به آن اضافه شده و بعد از چند قل زدن از روی شعله برداشته شود. پس از قدری خنک شدن، پنیر آن جمع آوری شود (می توان آن را در کیسه تمیز ریخته تا آبش رفته، پنیر مانده و مورد استفاده قرار گیرد). مایع باقیمانده دوباره حدود 5 دقیقه جوشانده شده و کف روی آن دورریخته شده و مایع باقیمانده پس از خنک شدن به طور منقسم در طول روز چند بار روی مناطق جوش یا اثرات باقیمانده جوش ها آرام مالیده شود.
 
 ورزش های با شکم خالی :
1- روزی 2 تا 4 بار: به صورت معمولی (تاق باز) روی زمین دراز کشیده و در حالی که فاصله باسن تا دیوار 50 سانتی متر باشد کف پاها را به دیوار بچسبانید. پاها باید کشیده و زانوان خم نباشند. دست ها در کنار بدن روی زمین باشند. سر و سینه را (کمر نه) تا جایی که می توانید از روی زمین بلند کنید و نگه دارید و تا 10 شماره بشمارید، سپس به حال اول روی زمین برگردید و تا 10 بشمارید و دوباره مانند قبل سر و سینه را از زمین بلند کنید تا آخر و این کار را 10 سری انجام دهید. سپس 10 سانتی متر باسن را به دیوار نزدیک کرده و 10 سری ورزش را مثل قبل تکرار کنید. به همین ترتیب مرحله به مرحله باسن را به دیوار نزدیک کرده و ورزش را تکرار کنید بطوری که پس از 5 مرحله، باسن کاملا به دیوار رسیده و پاها در امتداد دیوار رو به بالا قرار می گیرند. در روزهای بعد به تدریج بعد از گذشت هر 3 روز، تعداد شمارش و سری ها را تا 2 یا 3 برابر افزایش دهید.
                                    
2- روزی 2 بار: کنار دیوار ایستاده به طوری که پشت سر، کتف ها، دست ها، باسن و پاشنه پاها به دیوار بچسبد. 10 مرتبه نفس های نسبتا عمیق و سریع بکشید به طوری که فقط شکم حرکت خو اهد کرد. چند ثانیه از دیوار جدا شده و مجددا کارهای قبل را انجام دهید. این کار را 10 بار انجام دهید. در روزهای بعد به تدریج بعد از گذشت هر 3 روز، تعداد نفس ها در هر مرحله و تعداد مراحل را تا 2 یا 3 برابر افزایش دهید.
 
 ورزش با شکم پر:
هو الشافی.نیم ساعت پس از ناهار یا شام، محلول لاغری موضعی را روی شکم و باسن کاملا ماساژ داده و روی آن را با نایلون (مثلا سفره های یک بار مصرف) پوشانده و روی نایلون را با پارچه یا کمربند طبی محکم ببندید. 15 قدم با گام‌های کشیده (فاصله گام‌ها 90 سانتی‌متر) راه بروید تا فشار زیاد به عضله سرین بیاید و عرق کنید. سپس 15 دقیقه خیلی سریع از پله ها بالا و پایین بروید یا پیاده روی خیلی سریع انجام دهید تا آنقدر عرق کنید که کفش‌ها از عرق خیس شود. در پایان محلول را از روی پوست پاک نکنید و چند ساعت بعد می توانید استحمام کنید.
 
 ضماد تره برای مقعد :
هو الشافی.مقداری تره را به صورت خام یا کمی پخته شده، ساتوری کرده و روی نایلون کوچکی گذاشته و روی ناحیه مقعد بگذارید و سپس لباس زیر تنگ بپوشید تا نایلون و محتویات از روی ناحیه مقعد تکان نخورد. این کار شب قبل از خواب انجام شده و تا صبح روی مقعد بماند و صبح شسته شود
 
آجرداغ و زرده تخم مرغ :
هو الشافی.یک آجر را شسته و روی شعله گاز بگذارید تا خوب داغ شود. آجر را روی سکو یا کف حمام یا دستشویی گذاشته و روی آن را پارچه تمیز و نازک بیندازید و در وسط پارچه یک زرده تخم مرغ خام که از سفیده جدا شده را قرار دهید. پس از چند دقیقه که هم زرده تخم مرغ قدری سفت و بسته شد و هم آجر خنک تر، پس از چک کردن اینکه آجر دست را نمی سوزاند، ناحیه مقعد را روی زرده تخم مرغ قرار داده و روی آجر به مدت 10 دقیقه بنشینید تا حرارت آجر و نیز زرده تخم مرغ کاملا به مقعد نفوذ کرده و ضماد شود. این کار را شب قبل خواب انجام داده و شسته نشود تا صبح. به مدت 3 تا 7 شب که مقعد کاملا از حالت التهاب یا خارش یا سوزش یا خونریزی خارج شود، این کار را تکرار کنید.
 
 ضماد زرده تخم مرغ به مقعد :
هو الشافی.یک عدد زرده تخم مرغ خام هنگام شب روی مقعد ضماد شده تا صبح بماند.
 
 نمک داغ موضعی :
هو الشافی.مقداری نمک را در ماهی تابه تفت دهید تا داغ شود اما نسوزاند. سپس آن را در پارچه ای پهن کرده بر روی موضع (کمر یا عضلات دچار اسپاسم) ببندید تا یک ساعت بماند. بهتر است محل از قبل روغن مالی شده و گرم نگه داشته شود.
 
 زعفران واژینال :                                            
هو الشافی.یک قاشق چای خوری زعفران در 1 فنجان آب جوش ریخته شده، سپس قطعه ای پنبه را در آن قرار دهید. یک طرف نخ 30-20 سانتی متری را به پنبه گره زده و پنبه با احتیاط داخل واژن (ترجیحا قسمت های عمقی تر) قرار داده شود و سر دیگر نخ بیرون بماند. روزی 1 بار این کار را انجام داده و هربار به مدت 30-20 دقیقه طول بکشد. سپس به کمک نخ، پنبه خارج شود.
 
اسفرزه برای موها :
هو الشافی.يك قاشق غذاخوري اسفرزه در يك و نیم ليوان آب گرم (جوشیده و کمی خنک شده) ریخته، 20 دقيقه بماند تا لعاب بدهد. بعد از حمام یک لیوان لعاب اسفرزه به موها مالیده و روی موها بماند. سپس شسته شود.
 
بخورها :
هو الشافی.هفته ای 3 تا 4 بار و در هنگام سرماخوردگی روزانه 2 تا 3 بار بابونه و مرزنجوش و آویشن و رازیانه: یک قاشق از هر کدام (بجز رازیانه که نصف قاشق است): + 2 لیوان آب: 10 دقیقه آرام بجوشد و حین جوشش بخور دهید، سپس صاف کنید و میل شود.
 
عنبر نسارا :
هو الشافی.در هنگام سرماخوردگی و سینوزیت روزی 3-1 بار قسمت مورد نظر (بینی، گوش ها، پوست بخشی از بدن) با آن دود داده شود. از استنشاق مقادیر زیاد دود یا ورود آن به چشم حتی المقدور جلوگیری شود.
 
بخور گلاب :
هو الشافی.3 قاشق غذاخوری گلاب را در یک لیوان آب داغ ریخته و به مدت چند دقیقه روزی 1 بار  استنشاق کنید.

 

 پماد لطیف

روزی یک تا سه مرتبه به مناطق خشک پوست دست و صورت به مقدار کم ماساژ داده شود. سعی شود تا چند ساعت شسته نشود (مثلا بعد از وضو گرفتن مالیده شود.)

 

روغن P

روزی یک تا سه مرتبه به مناطق خشک پوست دست و صورت به مقدار کم ماساژ داده شود. سعی شود تا چند ساعت شسته نشود (مثلا بعد از وضو گرفتن مالیده شود.)

 

کرم آلموند 2

 (برای صورت های خشک):  نیم ساعت قبل از خواب بر صورت بمالید و مقداری ماساژ دهید و صبح شسته شود.

(برای صورت های معمولی و چرب): هر شب مقداری از کرم را به صورت بمالید و بعد از یک ساعت صورت را با دستمال پاک نمایید. سپس با آب ولرم بشویید.

در شب اول از مقدار کم کرم با احتیاط استفاده شود تا اگر احیانا به آن حساسیت دارید مشخص شود و بیشتر مصرف نشود.

اگر باعث خشکی پوست شد می توانید به عنوان مکمل از کرم های مرطوب کننده استفاده نمایند.

توجه: در مواردی چون حساسیت به دارو یا التهابات پوستی مثل اگزما مصرف دارو را قطع نموده با پزشک خود مشورت نمایید. در مواضع حساس مثل اطراف چشم استفاده نشود. این دارو به هیچ عنوان خوراکی نیست.

 

 

پودر foot bath

محتويات يك بسته را در  2 تا 4 ليوان آب از جوش افتاده ريخته ، ولرم كه شد كف پا ها تا نزديك قوزك در آن به مدت 20 تا 30 دقيقه قرار داده شود. 


دستور حنا+وسمه (رفع سفیدی و  ریزش مو):


1️⃣یک قاشق مرباخوری  حنا همراه با نصف قاشق مرباخوری  وسمه (معمولا مقدار وسمه نصف مقدار حنا است)  همراه با یک عدد  زرده تخم‌ مرغ (ترجیحا تخم مرغ محلی) مخلوط کنید، سپس  روغن بادام شیرین یا نارگیل (برای معتدل المزاجان) یا کنجد (برای سردمزاجان) را آرام آرام به ضماد کف سر اضافه شود تا مانند  ماست روان و شل شود. کسانی که موی چرب دارند، بدون روغن استفاده کنند.


 2️⃣ این مقدار ضماد فقط برای کف سر کافی است، البته افراد می‌توان این مقدار یادشده را تا 10 برابر افزایش دهند و به کل سرشان بمالند.


 3️⃣ضماد را به کف سر زده و  ماساژ داده شود؛ حداقل 2 ساعت باید سر را با کلاه یا روسری که کف سر و موها با محیط بیرون تماس نداشته باشد، پوشاند.


 ✅ بسته به نیاز و مزاج شخص می توان این دستور را تکرار کرد اما به طور معمول هفته ای یا دو هفته ای یک بار خوبست. کسانی که موهای ضعیفی دارند تا سه بار در هفته


جوش شیرین : در آبی که با آن حمام می‌کنید نیز می‌توانید جوش شیرین حل کنید و هم موها را به آرامی  ماساژ دهید و هم پوست بدن‌تان را،  که موجب درخشانی موها و شادابی  وست بدن شما خواهد شد////شستشو و ضدعفونی مسواک، شانه و برس سر در آب گرمی که جوش شیرین دارد مفید است// جوش شیرین را اگر همراه خمیر دندان با کمک یک فویل آلومینیومی روی دندان ۵ دقیقه ضماد کنید؛ دندان‌های شما سفید می شود///در  زخم‌های دهانی غرغره با آب گرم و جوش شیرین توصیه می‌شود///نشستن در جوش ‌شیرین به طبیعی شدن  ترشحات زنانگی کمک می‌کند.


گل سرشور" یا "خاک نیشابوری" یا «خاک خراسانی»

طبع: سرد و خشک (اگر طعم شور داشته باشد رو به گرمی می رود)

استفاده: موضعی

خواص: تقویت و ترمیم پوست، مو، ناخن، مفصل، مخاط، دندان و لثه

طرز مصرف: 

5-10 گرم از آن را به تدریج با آب ولرم آرام آرام مخلوط کرده، هم بزنید تا گل نرم یکدستی بدست آید و قوام آن به گونه ای باشد که نه سفت باشد و نه خیلی شل که جاری شود. می توان بجای آب، از گلاب نیز استفاده کرد که احتمال بروز حساسیت پوستی را کمتر می کند. سپس آن را به آرامی روی موضع قرار داده و پهن کنید و بگذارید 20-30 دقیقه بماند و سپس به آرامی با آب ولرم شستشو دهید. این دستور، هفته ای یک بار قابل انجام می باشد.

احتیاط: 

-  کسانی که برای اولین بار استفاده می کنند و پوست حساسی دارند بهتر است ابتدا مقدار کمی از آن (مثلا به اندازه یک سکه) را آماده کرده و روی پوست ساعد دست به مدت نیم ساعت قرار دهند تا اگر حساسیت داد معلوم شود و استفاده نکنند. اما در بسیاری از افراد هیچگونه حساسیتی نمی دهد. 

-  کسانی که موهای بلند یا نازک یا ضعیف دارند مراقب باشند ناگهانی و با شدت، گل را نشویند چون ممکن است به موها فشار آورده و آن ها را از ریشه درآورد.

-  استفاده از گل سر شور برای موهای چرب مناسب تر است چون ضد چربی هم هست لذا افرادی که موی خشکی دارند، یا هنگام آماده سازی گل، به آن کمی روغن بادام شیرین یا روغن نارگیل یا کتیرا اضافه کنند و یا پس از شستشو، موضع را با روغن های مذکور و یا کتیرای حل شده در آب گرم، آغشته کرده مختصری ماساژ دهند و در کل نیز کمتر استفاده کنند.

-  چون جذب سیستماتیک ندارد لذا مواد موثره آن وارد خون نمی شوند و بنابراین مصرف آن برای زن باردار و جنین مشکل ایجاد نمی‌کند. با این وجود بهتر است توسط این گروه های حساس، کمتر استفاده شود (تعداد دفعات استفاده، مدت ماندگاری در موضع مثلا 10-15 دقیقه)


بلوط : يك عدد را كوبيده، با يك ليوان آب كمي جوشانده، بگذارند ١٠-١٥ دقيقه دم بكشد، با كمي نبات شيرين كرده و طي روز جرعه جرعه ميل كند. موضعي: ٥ عدد بلوط را نيمكوب كرده، با ٢-٣ ليوان آب،  ده دقيقه بجوشانند، صاف كرده و در آن بنشينند يا گاز يا پارچه اسنفجي نخي را در آن خيس كرده در موضع قرار داده و ببندند


قرنفل: حدود ۱۰ دانه درشت  قرنفل را نیمکوب کرده، در نصف لیوان  گلاب از شب تا صبح بخیسانید. صبح روز بعد آن را صاف کنید و در طول روز چند بار کمی از آن را به صورت غرغره و دهانشویه استفاده کنید.


روغن خراطین: ابتدا موضع مورد نظر را به شدت بمالند تا رنگ آن سرخ شود و سپس روغن را با ماساژ بر آن بمالند. سپس پارچه ای را با آب سرد خیس کرده و روی عضو بگذارند. این عمل باید هر 24 ساعت یکبار انجام شود.

فایل های پیوست

ارسال نظر

نام

پست الکترونیک

پیام شما


نظرات کاربران


مطالب مشابه